Z jakimi kosztami wiąże się wykończenie mieszkania?

Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, stawiamy pierwszy krok w stronę realizacji naszych marzeń dotyczących własnego „m”. Kolejnym, przed którym szybko staniemy to jego wykończenie. Jest to duży wydatek, na który warto się dobrze przygotować.

Budżet, który powinniśmy starannie zaplanować, jest uzależniony od wielu czynników, takich jak rozmiar mieszkania, standard planowanego wyposażenia, specyfiki wykonywanych prac, czy jakości materiałów wykończeniowych.

Często podczas zakupu mieszkania, deweloper umożliwia także usługę jego wykończenia, dzięki zaprzyjaźnionym z nim firmom. Warto zwrócić więc uwagę, czy nasza umowa również przewiduje taką usługę. Jeśli nie, aby jak najbardziej zoptymalizować koszty, powinniśmy zadecydować, czy sami podejmujemy się tego zadania, czy zlecamy to profesjonalnej firmie wykończeniowej.

Jeśli chcemy urządzić mieszkanie osobiście, z uwagi na małą znajomość branży budowlanej, powinniśmy liczyć się z wydłużeniem czasu trwania prac. Nie możemy także zapominać o odpowiedniej kolejności działań i zsynchronizowaniu czasu osób odpowiedzialnych za określone działania.

Natomiast wybierając pomoc firmy wykończeniowej, mamy pewność, że zostanie ustalony efektywny harmonogram dla wszystkich ekip wykonujących poszczególne działania. Sami musimy zająć się zakupem potrzebnych materiałów. Może także się zdarzyć, że napotkamy problem braku dostępności wybranego przez nas produktu. W takim wypadku, należy uwzględnić ten fakt z firmą remontową.

Zlecając wykończenie mieszkania firmom zewnętrznym, prawdopodobnie zapłacimy trochę więcej, ale z pewnością kupimy tym samym czas, fachowość i najwyższą jakość.

Interesujący jest też fakt, że zlecając projekt zawodowcom, możemy zaoszczędzić na podatku VAT, gdyż kupując materiały na własną rękę płacimy 23% podatku, a w przypadku świadczenia usługi, podatek wynosi jedynie 8%.