6 kroków do zakupu mieszkania od dewelopera

Zakup nowego mieszkania to niezwykle ważny etap w życiu każdej osoby. Podjęcie decyzji o przejściu „na swoje” wiąże się także z całym szeregiem formalności i obowiązków do spełnienia – by ułatwić ten proces, przygotowaliśmy specjalny przewodnik. Dzięki niemu Twojej uwadze nie umknie żaden szczegół!

Jak kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Od czego powinieneś zacząć zakup mieszkania na rynku pierwotnym? Najlepiej od oceny możliwości finansowych – pierwszym krokiem jest udanie się do banku lub innej placówki, która określi Twoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziesz mógł precyzyjniej wybierać oferty różnych deweloperów, które są dostępne na Twoją kieszeń. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądania ofert? Są trzy najważniejsze dla Ciebie kwestie: lokalizacja inwestycji, jej metraż oraz cena za metr kwadratowy. Warto również przyjrzeć się bliżej opiniom o firmie deweloperskiej, z której usług chcesz skorzystać – jakie doświadczenie na rynku nieruchomości posiada i jakie inne inwestycje zrealizował? Jaki jest status prawny działki, na której odbywa się budowa i na kiedy planowane jest zakończenie robót? Lepiej sprawdź je, zanim podpiszesz umowę z konkretną firmą.

Mieszkanie od dewelopera. Co musisz wiedzieć?

Jakie są kolejne kroki do zakupu nowego mieszkania? Po pierwsze, musisz zająć się także prawną stroną swojej inwestycji – nie obędzie się bez podpisania umowy wstępnej, a następnie końcowej. O ile bez pierwszego dokumentu otrzymasz w banku dokument określający zdolność kredytową, to w przypadku jego braku nie zostaną Ci przyznane pieniądze. Obie umowy sporządzane są w formie aktów notarialnych i zawarte są w nich wszystkie niezbędne informacje: harmonogramy, terminy płatności, standardy wykończenia, itd. Wraz z podpisaniem umowy ostatecznej zyskujesz wszelkie prawa (ale i obowiązki) związane z użytkowaniem nieruchomości.

Gdy budowa zostanie zakończona, zadaniem dewelopera jest wydzielenie lokali (zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, takich jak np. komórki lokatorskie, parkingi i miejsca postojowe czy piwnice). Ostatnim krokiem jest odbiór mieszkania – jego celem jest sprawdzenie, czy prace zostały zrealizowane zgodnie z zapisami w umowie. Odbywa się ono w Twojej obecności oraz przedstawiciela dewelopera. Wszystko się zgadza? Gratulacje! Możesz odebrać klucze i cieszyć się własnym m!